Recensie: VRIJ (One Night Stand)
Cast:
Mads Wittermans, Ysa Dekker, Laurien Riha, Astrid van Eck, Ian Blok
Titel: Vrij – One night stand 9
Regie: Martijn de Jong
Scenario: Laura van Dijk
Wanneer de suïcidale en tot levenslang veroordeelde Kevin brieven en bandjes ontvangt van de jonge, fantasierijke Mariska weet ze hem een doel en een gevoel van vrijheid te geven. Wanneer ze na jarenlang contact echter verliefd worden wordt Kevin pas echt geconfronteerd met de realiteit en zijn levenslange lot.
De film begint met een handstand van Kevin, de tot levenslang veroordeelde, op een toiletpot waarin hij met z’n hoofd induikt. Je hoort het knakken van zijn gewricht. Even later zit hij met een halskraag om bij een van de gevangenisautoriteiten die hoofdschuddend memoreert “Je hebt levenslang Kevin en de kans op gratie is hihil! Mislukte poging dus! Uit deze actie blijkt direct de hopeloze situatie waarin de hoofdpersoon Kevin zich bevindt. Opgesloten als een hond in een hok en zijn dagen vullend met het aandraaien van schroeven en bouten in de gevangeniswerkplaats.
Maar op een dag krijgt hij post van een bijna achtjarig meisje dat een spreekbeurt moet maken, ze besluit een spreekbeurt te houden over het leven van een gevangene. over het leven van een gevangene. Hoewel de relatie aanvankelijk stroef verloopt begint hij steeds meer uit te kijken naar de post van haar. Uiteindelijk ontmoeten ze elkaar jaren later, achter glas en als ,Maris’ achttien is en inmiddels mateloos verliefd op hem is, wil ze zelfs met hem wil trouwen….
Woedend schreeuwt hij haar toe : “weet je wel wat je zegt? Een keer per maand neuken in dat pishok en dat je hele leven lang ???”
Ziedaar de hopeloosheid van zo’n relatie. Deze film laat goed zien hoe het is als je je vrijheid ontnomen bent. En nog meer als er iemand ,buiten’ op je wacht en je bemint. De chemie tussen Laurien Riha (Mariska) en Mads Wittermans (Kevin) is voelbaar. Deze film is dan ook pareltje van acteren en regie. Je blijft de hele tijd gebiologeerd kijken en meevoelen met de karakters en nergens zakt het verhaal in of wordt melodramatisch wat vaak gebeurt in ,gevangenisfilms’
Regisseur Martijn de Jong heeft een indringend portret gemaakt van de hopeloosheid en de onmacht van de situatie en is daar overtuigend in geslaagd. Deze film verdient het om gezien te worden!!
Recensie geschreven door: Geert Gielissen
Pingback: Vrij – One Night Stand 9 | Hollandse Film